Szczegóły

Pogoda i klimat

  • Na wybrzeżu Chorwacji panuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły, ale i łagodny. W lecie średnia temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, minimalna ok. 20. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, śniegu właściwie nie ma. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. Czasami burza potrafi uderzyć niespodziewanie i dokonać sporych zniszczeń np. powyrywać drzewa, by godzinę później znów zaświeciło słońce. W okresie od maja do października długotrwałe załamania pogody właściwie się nie zdarzają. Dużą zaletą jest także to, że nie ma bardzo dużej różnicy temperatury między dniem a nocą.
  • Cechą charakterystyczną chorwackiego wybrzeża jest stosunkowo częste występowanie silnych wiatrów. Wiatr od strony lądu - bora (bura) jest wiatrem typu fenowego (jak halny), a więc spływającym z gór suchym i chłodnym jak na wybrzeże śródziemnomorskie (ciepłym jak na góry) powietrzem. Gdy wieje bora, powietrze jest rześkie, niebo czyste, a pogoda bezdeszczowa. Kiedy wieje drugi często spotykany rodzaj wiatru, yugo (południowy), powietrze jest bardzo wilgotne i gorące.
Waluta

Kuna chorwacka (HRK)

W obiegu znajdują się:
- monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip, oraz 1, 2, 5 kun.
- banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun.

Co warto zabrać z polski?

  • Ubrania dostosowane do pory roku i tego co chcemy na miejscu robić.
  • Coś na ochronę przed komarami, które są dokuczliwe prawie przez cały rok.
  • Podstawowe produkty spożywcze w sezonie letnim.

 

Opieka zdrowotna

W Rogoznicy znajduję się jedna apteka czynna cały rok, oraz codziennie przyjmuje lekarz. najbliższy szpital znajduje się w Sibeniku (35km).

Jak trafić do Rogoznicy

lokalizacja GPS: 43°32'25.10"N  15°57'40.04"E

ul. Put Starog Sela 2, 22203 Rogoznica - Lozica

Rogoznica mieści się 35 km na południe od Sibenika i 55 km na północ od Splitu.

Samochodem do Rogoznicy z Polski dojeżdża się drogą lokalną odchodzącą od autostrady Zagreb- Split, na wysokości miasta Sibenik i śledzi się znaki na miejscowość Primosten lub Trogir. 

Dostęp do internetu

Na terenie apartamentu i otoczenia istnieje dostęp do Wi-Fi , oraz sieci LAN w gniazdkach. W Rogoznicy w wybranych miejscach jest bezpłatny Hotspot miejski, większość kawiarni i restauracji udostępnia hasło bez dodatkowych opłat.   

Cisza nocna i popołudniowa

W Chorwacji w okresie sezonu turystycznego obowiązuje:

Cisza nocna: 23:00-8:00;

Cisza popołudniowa: 14:00-17:00;